Részlet G.H. Lang: Egy fontos igeszakasz című írásából:
“Monda nékik Jézus: Megértettétek-é mindezeket? Mondának néki: Megértettük Uram. Ő pedig monda nékik: Annakokáért minden írástudó, aki a mennyeknek országa felől megtaníttatott, hasonlatos az olyan gazdához, aki újat és ót hoz elő az ő éléstárából.” (Máté 13:51,52.)
(…) Vegyük a XVI. századi Reformációt. Óriási, megdöbbentő hatása abból eredt, hogy Luther valami újat fedezett fel, azt az igazságot, hogy Isten a bűnöst hite révén igaznak jelenti ki, cselekedetek nélkül, azon a megváltáson keresztül, mely Jézus Krisztusban van. Addig, amíg az új elem friss maradt, az emberek szívében a kegyelem hatalmas munkája folytatódott. Viszont idővel a hit általi megigazulás bevett közhellyé vált; valamivé, ami hitvallásokban testesült meg, és amit fáradhatatlanul meg kell védeni, akár kard által is, és „régivé” vállva elveszítette ihlető erejét. Ez a szakasz a XVII. században érkezett el, amikor John Robinson helytelenítette azt, hogy sem a lutheránusok, sem a kálvinisták nem voltak hajlandók tovább lépni azoknál a nagy vezetőknél. Így egy általános stagnálás uralkodott el.
Valóban a fő Reformátorok olyan határozottan ellene álltak bármi „újnak”, hogy könyörtelenül üldözték és halálba kergették azokat, akik rövidesen felemelkedtek és valami „újat” javasoltak a Reformációhoz képest, mint például azt, hogy a papság, vagy a gyerekek keresztelés általi üdvössége, vagy az állami egyházak nem Istentől vannak, bár ez az új olyan régi, mint Krisztus és az apostolok.
Ez a folyamat minden reformáció során létrejött szervezetet érintett. Úgy kezdődtek, hogy emberek valami újat találtak: például a hívők bemerítése, a helyi gyülekezetek függetlensége, vagy Isten házának vezetése a vének által. Azonban tanításaikat és egyházi mintájukat hamarosan hitvallásokban rögzítették, és ezek után semmi több és semmi új már nem tűrhető. Lehet, hogy a kincsestárból, Isten Igéjéből van előhozva; lehet, hogy valódi megtapasztalásként, személyes szellemi kincsként és gazdagságként tanúskodik róla a gazda, az írástudó, de nem számít: mivel„új”, ezért el kell utasítani. Elkerülhetetlen következménye a stagnálás, az eltompultság, az ismeret miatti felfuvalkodottság és szellemi halál lett.
Ez nem csak a Protestáns vagy Nonkonfomista egyházakban látszik, hanem olyan közösségben is fájdalmasan észrevehető, mint a Testvérgyülekezetek. Itt a „Nyitott” Testvérekről beszélek. Ez a mozgalom 130 évvel ezelőtt kezdődött [a szerző az 1950-es években írta ezt – ford.megj.], és kezdetben szellemileg nagy erejű volt. Vonzotta a papságot, a lelkészeket, mindenféle kiemelkedő keresztyén laikust, és mivel a szellemi emberek java részét magához vonta, minden szervezett egyházi rendszer számára fenyegetést jelentett. Ennek a megdöbbentő sikernek nem volt más magyarázata, mint az, hogy az igazság Szelleme általuk „új” dolgokat hozott elő , mint például a következők:
- Isten gyülekezete mindazokból áll, akik felülről újonnan születtek, és senki másból.
- Egyetlen szevezett egyházi rendszer sem Istentől van.
- A klérus (papi rendszer) minden formája ellentétben áll Krisztussal: minden hívőnek, a kapott ajándékának megfelelően megvan a szabadsága, hogy Isten házában gyakorolhassa az ajándékát. Ehhez nincs szükség emberi felavatásra, sőt ezt nem is kell eltűrni.
- Isten királyságát minden korok hívői alkotják, és földi síkon három részre van osztva: Izráel népe, a pogány nemzetek, Isten gyülekezete (1Korintus 10:32, stb). Mindhárom csoportnak megvan a maga helye Isten tervében: Izráelnek és a nemzeteknek a földön, mind az Ezeréves Királyságban , mind az új, örökkévaló földön. Jelenleg a hívő zsidó és a hívő nemzetbeli a gyülekezet közösségében egyesül.
- A gyülekezet tagjainak egy magasabb rendeltetés van felkínálva, mint Izráel számára, mivel Isten Fiával való közösségre vannak elhíva a mennyekbe a dicsőségbe, ami különbözik Izráel és a nemzetek földi jövöjétől.
- Ennek a mozgalomnak a tanítói elutasították azt az általános protestáns nézetet, hogy Izráelnek nincs további szerepe Isten terveiben, és hogy végül a hívő zsidók a hívő pogányokkal együtt egy egységes közösséget alkotnak majd, amit tévesen gyülekezetnek neveznek.
- Ezzel ellentétben ők visszatértek az első három század egyszerű tanához, amit az akkori időszak „atyái” egyetemes hozzájárulása igazolt, hogy egy személyben testet öltött Antikrisztus fog felemelkedni és üldözni fogja a hívőket; akit a földre visszatérő Krisztus elpusztít; hogy Isten gyülekezete fel fog támadni a halottak közül, és fevétetik a mennybe; hogy az abban az időben élő Izráel szentjei egy új királyságot fognak alkotni, melynek Jeruzsálem lesz a központja; a megkímélt nemzetbelieket alájuk rendelve; és hogy az Úr Jeruzsálemből ezer éven keresztül uralkodni fog az egész földön. Ezután következik a halottak általános feltámadása, majd a végső ítélet a nagy Fehér Trón előtt, miután új egek és új föld teremtése következik, amelyben mindörökké az igazság fog lakozni.
Volt azonban egy hatalmas hiányosság ebben a mozgalomban. Általánosan véve kálvinista látásmód és szellem jellemezte, és helyesen fenntartotta azt, hogy mindenki örök biztonságban van, aki a Szellemből örök életre született. Viszont a megváltottak örök biztonságát elkezdték vonatkoztatni a megváltáshoz kapcsolódó áldásokra, kiváltságokra és lehetőségekre is, valamint magára a megváltásra. Így, mivel minden kiváltságot elveszíthetetlennek nyilvánítottak, nem volt semmi, ami megtartsa az egyensúlyt, és meggátolja a hívőket, hogy ne süllyedjenek bele hústesti közönybe és bűnös utakba; és hamarosan a mennyei életnek és szeretetnek ezt a tartományát bemocskolta és eltorzította a keserű viszály, ami tönkretette a kezdeti bizonyságtételt, mely szerint Krisztusban minden szent egy.
Viszont néhányan látták és hirdették is a kiegyensúlyozó igazságot. Anthony Norris Groves, Lady Powerscourt, P.H. Gosse természetkutató, Robert C. Chapman voltak azok, akik felismerték a figyelmeztetéseket és büntetéseket, amelyeket az Újszövetség Isten népéhez intéz. Helyet adtak a rengeteg „Ha”-nak, melyek olyan igeszakaszokban vannak, amelyek egyértelműen igazi keresztyénekhez szólnak. Azt tanították, hogy az első feltámadásban és a Báránynak az azt követő uralkodásában való részvétel nagy kiváltság, amit el lehet veszíteni hústesti életmóddal.
Ez azonban a Testvérgyülekezeteknek valami „új” volt, elutasították, és csak a „régi”-nek adtak helyet. Egy századdal ezelőtt a Norwich-i Robert Govett részletesen kifejtette ezt a figyelmeztetést; D.M. Panton követte ebben; G.H. Pember tovább tisztázta ezt a témát: a jelen íróra hárult a feladat, hogy folytassa ezt a bizonyságtételt, először is a Nyitott Testvérek körén belül. De a vezetők és tanítók nagy többsége határozottan elutasította az „újat”, és nem maradt el az „új” támogatóinak nyilvános üldöztetése sem.
Az általános és elkerülhetetlen eredmény az lett, hogy a Testvérek szolgálata manapság csupán puszta ismétlése a „réginek”, frissesség, magával ragadás, vonzerő és létfontosságú életerő nélkül, ami csakis valami „újon” keresztül jöhet, ami rátevődik a „régire”.
A betegség felismerésével egyértelművé válik a gyógyír. Mindaddig, amíg az „új” a Szentírás Kincsestárából van előhozva, az Úr szeretett népe lelkesen, őszinte és nyitott elmével kell, hogy befogadja azt, úgy mint egy kis gyermek, legyen szó a részleges elragadtatás és a részleges feltámadás tanításáról, vagy akármilyen más tanításról, ami számukra és gondolkodásmódjuk számára új.
Ez nem azt jelenti, hogy a hívő keresztyén olyan, mint az athéniek, akik „semmi másban nem valának foglalatosok, mint valami újságnak beszélésében és hallgatásában” (Ap.Csel 17:21). Azt jelenti, hogy oda kell figyelnie arra, hogy ő egyértelműen olyan írástudó, mint aki a menny királyságáról nyer oktatást.
Adjon az Úr az Ő gyülekezetének ma olyan fegyelmezett írástudókat, akik elmondhatják Jeremiással: „Ha szavaidat hallattad, én élveztem azokat; a te szavaid örömömre váltak nékem és szívemnek vigasságára; mert a te nevedről neveztetem oh Uram, Seregeknek Istene!” (Jeremiás 15:16). Isten Ígéje régóta elveszett: most hirtelen felfedezték (2 Krónikák 34:14). Az üzenete „új” volt, régóta elrejtve. Jeremiás elfogyasztotta, feldolgozta és élvezte. Személyes kincsévé vált és ezáltal hatalmas gazdagságot hozott elő belőle mások elé. A többség jobban szerette a régit, amiben az elméjük szunnyadozott és megelégedett. Ezek üldözték a prófétát, de egy kevesen örvendeztek Jeremiással, és a jövő számára ők váltak Isten kiindulópontjává. Mindig így volt ez, és mindig is így lesz. Adjon az Úr sokaknak kegyelmet és elkötelezettséget ahhoz, hogy ilyen írástudók lehessenek, akik által a Mennyek Királysága napjainkban előretör. Csak így tudunk helytállani a jelen helyzetben.
A teljes cikk letölthető PDF-ben itt!